فروشگاه تخصصی پروژه و پایان نامه , مقاله , تحقیق , سوالات , طرح توجیهی و کار آموزی

اطلاعیه فروشگاه

تــوجـه اطلاعیه مـهـم اطمینان از خــریـد: فروشگاه Parand در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی ثبت شده و خرید شما از طریق درگاه های امـن بانکی انجام می شود پس هیچ گونه نگرانی درخصوص خرید اینترنتی از این سایت نداشته باشید و در صورت هـر گونه مشکل احتمالی میتوانید از پشتیبانی سایت استفاده کنید. تمـامـی فـایـل های این فــروشگاه تست شده و آماده پرینت و با استانداردهـای مربوطه می باشند.در صورت داشتن هر گونه سوال یا مشکل از طریق پشتیبانی سایت با ما تماس بگیرید. توجه توجه تمامی مقالات و تحقیق ها و پروژه های این فروشگاه جنبه آموزشی دارند و استفاده تجاری و یا جهت استفاده در دانشگاه های و دیگر موسسات آموزش عالی نمی باشند و فقط جنبه کمک آموزشی و بروز رسانی اطلاعات فردی دارند. با تشکر از توجه شما.

دانلود پروژه کارآفرینی بازیافت ضایعات سنگی (فرمت Word ورد doc)تعداد صفحات 46 صفحه

دانلود پروژه کارآفرینی بازیافت ضایعات سنگی (فرمت Word ورد doc)تعداد صفحات 46 صفحه

در دهه هاي اخير رشد صنعتي و افزايش توليد و در نتيجه مصرف سبب كاهش سريع ذخاير طبيعي مواد خام و انرژي شده است. از طرف ديگر حجم بالاي توليد سبب توليد مقادير زياد مواد باطله و ضايعات شده است كه اثرات منفي زيادي بر محيط زيست دارند. بسياري از كشورها و سازمانهاي بين المللي در زمينه كاهش اين ضايعات و استفاده مجدد از آنها فعاليت مي كنند.

ضايعات معدني را مي توان به عنوان مواد باقيمانده، باطله ها و يا مواد بي ارزشي كه بعد از استخراج و فرآوري مواد براي توليد محصول با ارزش بوجود مي آيند در نظر گرفت. تا كنون هيچگونه معيار واحد و مشخصي براي طبقه بندي باطله هاي معدني ارائه نشده است. معيار ارائه شده بايستي مشخصات كامل اقتصادي و امكان استفاده نهايي از آن و ميزان فرآيند مورد نياز براي تبديل را در نظر بگيرد. معيار ساده اي توسط Harrison و همكاران ارائه شده است كه در جدول ( 1) آمده است. در اين معيار چهار گروه وجود دارد كه شرح آنها به صورت زير است :

گروه ( 1 )  باطله هايي كه با كمترين ميزان فرآوري امكان استفاده از آنها به عنوان مواد مورد استفاده در ساخت و ساز وجود دارد، مانند باطله هاي با حجم زياد از كاني هاي صنعتي. در اين مورد بازار مصرف در فاصله كمي از معدن قرار دارد ولي مقدار زيادي از باطله بايستي جابه جا شود.

گروه ( 2 ) باطله هايي كه به مقدار كمي فرآوري نياز دارند تا بتوان محصول با ارزشي توليد كرد. به عنوان مثال حذف ناخالي هاي آهن از باطل ههاي كوارتز و توليد ماسه سيليسي.  مقدار زيادي باطله بايستي عمل آوري شود و در نهايت مقدار كمي باطله مجددا توليد مي شود. بازار مصرف آن بزرگتر و گاهي بين المللي است.

گروه ( 3 )  باطله هايي كه حاوي مقادير كمي از مواد با ارزش هستند و به فرآوري بيشتر و گاهي پيچيده تري نياز دارند. عيب اين مواد اين است كه حجم زيادي باطله مجددا توليد و هزينه سرمايه گذاري نيز بالا است. در اين مورد بازار مصرف معمولاً بين المللي است.

گروه ( 4 ) باطله هايي كه حاوي مقادير خيلي كمتري از مواد با ارزش ( فلزات )هستند و سايرموارد گروه 3 در مورد آنها نيز صادق است.

تاكنون مطالعات زيادي در مورد استفاده از باطله هاي كانيهاي صنعتي صورت نگرفته است. در صورتيكه كاربردهاي صنعتي براي اين باطله ها ارائه شود، سود دهي اقتصادي فرآيندهاي استخراج آنها افزايش خواهد يافت.

استفاده مجدد از باطله هاي معدني از ديدگاه اجتماعي و زيست محيطي اهميت دارد اما انجام اين كار بايستي اقتصادي باشد و از طرفي مشكل تكنولوژيكي و محدوديت فني نيز وجود نداشته باشد. فوايد استفاده مجدد از باطله ها عبارتند از:

استفاده مؤثر از منابع و ذخایر

كاهش مشكلات زيست محیطی

افزايش سوددهي (افزايش درآمد و كاهش هزينه دفع باطله ها)

ايجاد توسعه پايدار

Harrison و همكاران جدول ( 2) را براي مشخصات باطله هاي معدني در معدنكاري روباز و كاربردهاي صنعتي آنها ارائه كرده اند:

2 - عوامل موثر در توليد ضايعات سنگ

در هنگام استخراج ضايعات توسط عوامل زير ايجاد مي شوند:

توسط دستگاه بلوك بر

توسط اره گروه هاي چند تيغه اي

توسط چکش

انواع مختلف ناپیوستگی ها و شکستگی های موجود در سنگ معدن

روند استخراج در جهت عكس شيب طبقات نباشد

استخراج معادن به روش انفجار

توسط دستگاه سيم برش هنگام برش سنگ

علاوه بر استخراج، قسمتي از ضايعات سنگ در كارخانجات فرآوري سنگ تزئيني تراورتن ايجاد مي شود.

به طور معمول حدود 35 درصد سنگ تراورتن در كارخانه فرآوري حين برش و تهيه پلاك به ابعاد كمتر از  10cm × 10cm  تبديل شده و به عنوان ضايعات تلقي مي شود.

عوامل اصلي ايجاد ضايعات در كارخانه به شرح زير است:

- وجود شكاف هايي در كوپ (قله)سنگ ؛ اين شكاف ها در حين برش گسيخته شده و باعث ايجاد ضايعات مي گردد.

به هنگام برش سنگ به ابعاد مشخص ، قسمت هاي زائد سنگ بريده شده و به صورت ضايعات درم يآيد . لذا هرچه شكل كوپ سنگ به مكعب مستطيل نزديكتر باشد ، ضايعات آن كمتر است.

- معمولاً پلاكهايي كه در كارخانجات سنگبري، استفاده مي گردند يا توليد مي شوند به علت بي دقتي در حمل،غالباً دچار شكستگي در لبه ها و يا ترك و خراش در سطح ساب خورده مي شوند كه به معناي ايجاد ضايعات است.

3 میزان تولید ضایعات سنگی

در سال 2004 ميزان كل توليد معدن روباز در جهان 75 ميليون تن بوده است كه 30 ميليون تن از آن را باطله ها تشكيل داد هاند . بنابراين ميزان توليد خالص 45 ميليون تن برآورد مي شود. چين با 14 ميليون تن رتبه اول را كسب نموده است و كشورهاي ايتاليا و هند به ترتيب با 8/7 و 5/7 ميليون تن در رتبه هاي دوم و سوم قرار داشته اند . ميزان توليد باطله در معادن روباز بين 95 – 70 ٪ است . در سال 2001 در ايرلند 7/1 ميليون تن باطله در معادن روباز توليد شده است.

آفريقاي جنوبي در سال 2004 حدود 507 هزار تن مصنوعات گرانيتي توليد نموده است. صنعت توليد مصنوعات سنگي در آفريقاي جنوبي در مقايسه با معدل جهاني از وضعيت بدي از نظر توليد باطله برخوردار است و نسبت به معدل جهاني ميزان باطله بيشتري توليد مي كند، اما در مقايسه با توليد كنندگان گرانيت در وضعيت برابري قرار دارد . معمولاً بازيابي بلوك ها از معادن روباز 19 – 10 ٪ است. از اين ميزان حدود 45 ٪ آن در طي فرآوري ، برش و پوليش تلف مي شود . در اين حالت نسبت توليد باطله 8:1 مي باشد.  اين اختلاف با معدل جهاني به دليل ماهيت سنگ معدل       مي باشد . نكته قابل توجه اين است كه ساير توليد كنندگان گرانيت با بازيابي 15 – 8٪ كار          مي كنند.

شکل ( 1 ) ميزان باطله توليد شده توسط صنايع مختلف در فنلاند را نشان مي دهد.  مجموع باطله هاي توليد شده 130 ميليون تن مي باشد كه از اين ميزان 29 ميليون تن آن به معدنكاري و استخراج روباز تعلق دارد.

تعداد صفحات : 46

فرمت :Word ورد doc


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 6,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
Sang468276_402949_5327.zip2 MB

دسته بندی محصولات
پرفروش ترین محصولات
نظرسنجی
قیمت های محصولات فروشگاه را چگونه میبینید؟

جلوگیری از کپی کردن مطالب